OKAN ALTAN, Otomotiv Gazetecisi

ADAM dergisinin 1989 sayılarında ilk kez “otomobil” yazan Okan Altan, 1991 “km Otomobilli Yaşam” dergisi ile tam zamanlı otomotiv ve motorsporları editörlüğüne başlamış, 1993 başında Auto Show dergisindeyken Belçika’da profesyonel otomobil test eğitimini almıştır.

Herkesin hayalini kurduğu otomobillere, özellikle de en çok merak edilen yeni modellere herkesten önce "dokunabilme"nin heyecanıyla otomotiv yazarlığını 1994’ten itibaren Car&Men dergisi yayın yönetmeni masasında devam ederken, “Bir araçla yol almak, ilerlemek, zamanı geride bırakmak, bazen bir manzara önünde durmak, anı yaşamak… İşte bu keyif için, her fırsatta uzun yollara çıkıyorum…” diyerek, Moritanya Batı Sahra Çölü, Pasifik South1 güzergahı, Kuzey Akdeniz Türkiye-İspanya şeridi gibi uzun yol sürüşlerine çıkmaya başladı.

1996-1999 yılları arasında OTO motor spor magazin’i de yönettikten sonra Borusan OtoMax.com’un ilk veri alt yapısını da dolduran Okan Altan, 2000-2006 arasında GT Gran Turismo, DRIVE, CG CarGraphics dergilerini çıkardı. 2006 yılında otohaber dergisine Genel Yayın Yönetmeni olarak transfer edildikten sonra TRT1’den TV8 ve FoxTV’ye çok sayıda TV kanalında otomobil programlarına başladı ve daha sonra Mobility Channel’ın kurucu Yayın Yönetmeni oldu.

Hala CarsNews.TV portalı, FAST&BOLD TV programı, Auto Show dergi, Hafta ve Dünya basılı yayınlarında otomotivi anlatmaya devam ederken, 14 günde 10 bin kilometrelik kış sürüşüyle #i10AvrupaYolunda, 7 gün 7 Avrupa ülkesi ve 7 gün 7 ABD eyaleti geçtiği interkontinental #DobloAmerikaya ile 57 günlük sürüşle #EgeaDünyaTuru projelerini büyük bir gayret ile tamamlamayı başardı. Türkiye’nin en Kuzey Doğusundan en Güney Batısına ve en Güney Doğusundan En Kuzey Batısına 8 bin kilometrelik OffRoad #Xmacera sürüşünde ve #PirelliEveresting içten yanmalı motorlu bir otomobille dünyanın ilk irtifa kazanım sürüşünde de yine kendisinin imzası bulunuyor.

Okan Altan, son 2 yıldır otomotivin “EVrim”i başlığında elektromobilite ve geleceğin ulaşım sistemleri üzerine araştırmalarına genel okurun anlayabileceği açıklayıcı yazılarına devam ediyor. 2000 yılından bu yana uluslararası AutoBest organizasyonunun Türkiye jürisi de olarak, Türkiye’de fiyat nitelik oranına en çok dikkat eden otomotiv gazetecilerinden biridir.