ÖZGÜR ÖZTÜRK, Sürdürülebilirlik Profesyoneli, TMD

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Jeoloji Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri alan Özgür Öztürk, MBA programı ile çeşitli yönetim sertifika programlarını tamamlamıştır.

Meslek hayatına 1997 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda kuyu jeoloğu olarak başlamış, ardından 2021 yılına kadar Akçansa Çimento’da hammadde, çevre ve sürdürülebilirlik alanlarını farklı kademelerde yönetmiştir. Son olarak TÜPRAG Metal ve Madencilik şirketinde Sürdürülebilirlik Direktörü görevini yürüten Öztürk, iş hayatına Sürdürülebilirlik Yönetim Danışmanı olarak devam etmektedir.

2009 yılından bu yana kurumsal organizasyonlarda sürdürülebilirlik stratejisi oluşturma ve sürdürülebilirliğin kurum yapılarına entegrasyonu, ESG ve CDP raporlamaları, iklim değişikliği ve adaptasyonu, iklim risklerinin yönetimi, karbon yönetimi, döngüsel ekonomi, sürdürülebilir tedarikçi yönetimi alanlarında uzmanlaşan Öztürk, farklı sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev almaktadır.

2017-21 yılları arasında TÜSİAD Çevre ve İklim Değişikliği Komitesi’nde Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olan Öztürk, Birleşmiş Milletler Taraflar Konferansları COP23 ve COP24’te yapılan TÜSİAD oturumları ile yurt içindeki bir çok panelde moderatör ve konuşmacı olarak yer alarak “Sanayinin sürdürülebilirlik uygulamaları” alanındaki tecrübelerini aktarmıştır.


Türkiye Madenciler Derneği “Sorumlu Madencilik İlkeleri” projesinin yürütme kurulunda yer almaktadır.